Historia przedszkola

Historia Przedszkola sięga odległych czasów, bo jeszcze XIX wieku.

Budynek ten był początkowo karczmą i dopiero w 1876 roku został odkupiony przez Zgromadzenie SS Miłosierdzia z przeznaczeniem na ochronkę dla dzieci. W początkowym okresie zapisanych było do ochronki sześcioro dzieci- zupełnych sierot, które były podopiecznymi SS Miłosierdzia. Warunki panujące w ochronce były bardzo prymitywne np. brakowało kanalizacji, która została przeprowadzona w 1908 roku. Wyposażenie ochronki także było bardzo ubogie, wspierane jedynie datkami bogatych protektorek. Nadzór i opiekę w tym czasie sprawował nad wszystkimi ochronkami tzw. „Komitet Ochronek”.

Z czasem ilość dzieci zaczęła się powiększać, do ochronki zaczęły uczęszczać dzieci służących, które w tej dzielnicy służyły u bogatych Żydów. W 1920 roku przedszkole posiadało już dwa oddziały i poziom ochronki zaczął się coraz bardziej podnosić. Z chwilą przejęcia przez państwo w 1961r, przedszkole było już dobrze postawioną
i prosperującą placówką wychowawczą.